Cilt Kuruluğu Nedir Ve Neden Olur ?

Neredeyse hemen her yaşta karşılaşılabilen problemlerden bir tanesi de cilt kuruluğu ’dur. Bu durum cildin üst tabakasında yeterli miktarda su bulunmadığı durumlarda ortaya çıkan ve ileri seviyelerde kaşıntıya neden olan bir rahatsızlık olarak bilinir. Bir çok kez bireyler karşılaştıkları bu sorunu çözmek için nemlendiricilere yönelirler. Tıp dilinde b rahatsızlığa “kzerosis” denilmektedir.

Cilt üzerinde görülen pul pul dökülmeler, kepeklenmeler, çatlaklar ve kaşıntılar ciltte meydana gelmiş bir kuruluğun işareti olabilmektedir. Kuruluk genel itibari ile her yaşta görülebilse de daha çok insanlar yaşlandıkça ortaya çıkar. Kişi yaşlandıkça daha kuru ve daha az yağlı bir deri türüne sahip olur. Cilt üzerinde yaklaşık olarak % 10 civarında bir su bulunur. Suda meydana gelebilecek olası bir azalma da cilt üzerinde çatlaklar, kurumalar, pullanmalar ve dökülmeler görülür. Bu türden belirtiler cilt kuruluğuna işaret eder. Eğer kuru bir cildiniz varsa sık duş alan kişilerden olabilirsiniz. Çünkü bu türden rahatsızlık yaşayanların çoğu sık banyo yapan kişilerden oluşur.

kuru cilt
Kuru cilt rahatsızlığı hemen her yaşta görülebilir.

Seyir tablosu nemlendirici ile giderilemeyen yani aşırı derece ilerlemiş kişilerde görülen kuruluk olayı bir tür egzamaya işaret ediyor olabilir. Yine kötü beslenme, tiroitte meydana gelen bir sorun veya diyabet gibi rahatsızlıklarında ilerlemiş vakalarda araştırılması gerekmektedir.

Cilt üzerinde egzama oluşması bir tür iltihap habercisidir. Bu rahatsızlık kaşıntı ile birlikte cilt üzerinde pullanma görülmesine neden olur.

Cilt kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Kuru bir cilde sebep olabilecek dış etkenler arasında sıcak su, rüzgâra karşı durmak, deterjanlar, giyişiler gibi etmenler sayılabilir. Ayrıca kalıtsal bir takım rahatsızlıklar, sedef gibi  cilt hastalıkları, tiroid bezinin yeterince çalışamaması gibi sebeplerde yine cilt kuruluğu oluşmasına neden olan etkenlerdendir. Bunlarla birlikte cilt kuruluğu nedenleri olarak;

 1. Ciltte yağ üretiminin azalması
 • Düzensiz beslenme ve gıdalar içerisinde yeterince yağ alınamaması
 • Alkolün aşırı derecede tüketilmesi
 • Hormonel dengesizlik
 1. Cilt yağında kayıp olması
 • Sıkça banyo yapmak ve banyoda uzun süre kalmak
 • Cilt üzerinde kimyasal sabun türeve maddele kullanarak koruyucu yağ tabakayı yok etmek
 1. Bir takım hastalıklar geçirmek
 • Egzama ve sedef gibi rahatsızlıklara bu rahatsızlığa maruz kalan bölgede kuruluk görülür.
 • Sivilce önlemek amacıyla kullanılan ilaçların yol açtığı kuruluk.

Kuru cilde sahip olan olanlar ne türden kozmetik ürünler kullanmalıdır?

Kuru cilt problemi olan hastalar yağ içerisinde su emisyonu fazla olan nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Banyo sonrasında kullanılan nemlendiriciler derinin su kaybını engelleyecektir. Bu nedenle banyo sonunda bu türden ürünler kullanılabilir.

Cilt kuruluğuna karşı ne tür tedbirler alınabilir?

 • Banyo ve duş sürenizi kısa tutun. Sıkça banyo yapmamaya çalışın
 • Sabununuz yağlı olsun
 • Kışın ellerinize eldiven takmaya çalışın. bu sizi dış olumsuzluklara karsı koruyacaktır
 • Klimanın bulunduğu ortamlara ara ara havalandırın böylece klimanın oluşturduğu kuruluktan kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Cilt Kuruluğu Nedir Ve Neden Olur ?” için 2 yorum

 • Eylül 3, 2017 tarihinde, saat 3:20 pm
  Permalink

  Cilt kurulugu nedeniyle ellerim ve ayaklarim resmen zimpara gibi oldu. Nemlendiriciler de ise yaramiyor. Yazinizda verdiginiz tavsiyleri deneyecegim. Tesekkurler.

  Yanıtla
  • Eylül 3, 2017 tarihinde, saat 4:01 pm
   Permalink

   Gecmis olsun oncelikle. Her zaman ihriyaci olan vucudumuzun en degerli parcalarindan birisi olan ellerimize gerekli ozeni gostermeye calisalim. Nemlendirmeye ozen gosterelim

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme