Aids’in İlk Belirtileri

Aids Türkçe karşılık olarak Edinsel bağışıklık yetmezliği olarak adlandırılır. Hastalığa hiv virüsü neden olmaktadır. Bulaşma şekilleri arasında kan yoluyla bulaşma, cinsel ilişki, anneden bebeğe doğum sırasında bulaşma en sık görülenlerdendir. Virüs vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemine saldırır. Ağır darbeler alan ve zayıf düşen bağışıklık sistemi karşısında diğer virüs ve mikroplar kolaylıkla çoğalarak kişiyi hasta ederler. Dış ortamda maruz kalınılabilecek en basit bir soğuk algınlığı virüsü dahi bağışıklık sistemi zayıf düştüğünden kişinin hayatını tehdit eder hale gelebilir. Ad hastalığı hem erkeklerde hemde kadınlarda ve her yaşta görülebilecek bir hastalıktır.

Virüs vücuda girer girmez kendi varlığını hissettirmemektedir. Bununla birlikte vücuda girdikten sonra kişinin taşıyıcı olduğuna dair herhangi bir iz göstermesi hemen olmaz. Kişinin virüsü taşıyıp taşımadığı yapılacak kan testleri ile netleşebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk belirtilerin gözlenmesi 10 yıl civarı bir süreyi bulmaktadır. Bu süreçte virüsü taşıdığından haberi olmayan kişiler çeşitli yollarla başkalarına da bu hastalığı bulaştırabilirler.

Hiv virüsü vücut içerisinde tüm dokularda bulunmaktadır. Bu sebeple taşıyıcı bir kişiden sağlıklı bir bireye meni, kan, anne sütü ve vajinal sıvıyla birlikte bulaşabilmesi muhtemeldir.

Hiv ve Aids’in anlamları ve tanımlamaları

HIV virüsü yapısal olarak bağışıklık sisteminde bulunan t virüsü hücrelerine saldırır. AİDS hastalığı hiv virüsünün neden olduğu ve ilerleyen aşamalarda görülen hastalığa verilen isimdir. Yani hiv enfeksiyonunun ilerlemesiyle AİDS hastalığı görülmektedir. Tedavinin yapılmadığı zamanlarda Bu virüs kendisine ilerlemek için kolay bir zemin bulur ve hastalığın ilerlemesiyle birlikte AİDS oluşur.

AİDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

hiv
HIV virüsü yapısal olarak bağışıklık sisteminde bulunan t virüsü hücrelerine saldırır.

Aids hastalığı belirtileri bulaşma sonrasındaki evrelerine göre değişiklik gösterir. Aslında ilk gözlenen belirtiler kişilerce pek ciddiye alınmaz çünkü hastalığa özgü bir durum ortada yoktur.

Hastalığın akut dönemine geçildiğinde ki bu dönem virüsün bulaşmasından 2 ile 6 hafta arasıdır bu zaman aralığında kişide kısa süreli grip ve benzeri bir hastalık gözlemlenebilir. Bu hastalık kişide ateşlenme de yapabilir. Belirtiler tıpkı grip gibidir. Boğazda ağrı, yüksek ateş, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir. Bunların aksine hiçbir belirti gözlemlenmediği durumlarda olabilmektedir. Genel olarak karşılaşılan durum virüs bulaşmış olsada hiç bir belirti görülmemesi ya da belirti görülse bile başka bir hastalığa konunun yorulmasıdır. Aynı şekilde belirtilerin bir kimse de görülmesi onun hiv virüsü taşıdığı anlamına gelmemektedir. Çünkü belirtiler hüve özgü değildir.

AİDS Hastalarında görülen ilk belirtiler nelerdir?

Virüsün vücuda girmesinden sonraki 2-6 hafta aralığında kişide;

  • Ateşlenme
  • İshal
  • Deride dökülmeler
  • Şiddetli baş ağrıları
  • Lenf bezlerinde şişmeler
  • Ağızda pamukçuk
  • Kas ve eklemlerde şiddetli ağrılar

Gibi belirtiler görülür. Hiv virüsü ile zayıflayan bağışıklık sistemi zaman içerisinde zayıf hale düşer. Normalde zararsız olan her türlü hastalık bile AIDS’li hasta için artık ölümcüldür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme