Aksesuarların Bayanların Hayatındaki Yeri Nedir?

Dünyanın var oluşundan itibaren moda kadınlar için vazgeçilmez bir unsur olarak günümüzde kadar gelmiştir. Geçmişte şimdikinden her ne kadar farklı olsada insanların gelişmesi gibi moda sektörü de ilerleme göstermiş ve kendisini sürekli geliştirme çabası içerisinde olmuştur.

Aksesuarlar ve Hayatımızdaki Yeri

Hayatımız içerisinde kıyafetlerin yanında seçtiğimiz aksesuarlar büyük önem taşımaktadır. Bu aksesuarlar içerisinde kombine olup kıyafetle bütünleşen gereçlerden bir tanesi bayan kol saati olarak göze çarpar. Özellikle son yıllarda bir şıklık abidesi olarak kolları süsleyen bu saatler sayesinde moda ve stil konusunda bir bütünlük sağlanmaktadır. Peki, Bu derece önem sahibi olan kol saatinin geçmişi nereden başlamaktadır? Kadın kol saati bu tarihin neresindedir? Bu soruların cevaplarını birer birer arayacağız.

Kol saatinin Tarihçesi Nerelere dayanmaktadır?

bayan aksesuarı
Dünyanın var oluşundan itibaren moda kadınlar için vazgeçilmez bir unsur olarak günümüzde kadar gelmiştir.

İnsanlığın zamanı öğrenebilmek ve hayatını düzenli bir şekilde yaşayabilmek adına ürettiği ve kullanmaya başladığı ilk saat örnekleri i.ö 3500 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemde kum saati, güneş saati, su saati gibi zaman açısından biraz daha duyarlı saatlerin geliştirildiği görülmüştür.

Günümüz saatlerine benzer ilk mekanik saatler kiliselerde çanların zamanında çalabilmesi adına kullanıldığı düşünülmektedir. 14. Yüzyıl sonlarına gelindiğinde ise bugünkü duvar saatinin ilk örneklerine rastlanmaktadır. Taşınabilir anlamda yapılan ilk saatler 1500’lü yıllarda alman bir mekanikçi tarından ortaya çıkarılmıştır. Böylece devasa saatler artık ceplere kadar girebilecek bir hale gelmiştir. Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin yavaş yavaş gelişmesi ile birlikte 1600’lü yıllarda saatlerdeki saniyelerin sayılabilir bir hal alması sağlanmıştır. Sonrasında zaman ilerlemiş ve 1900lü yıllara gelindiğinde pille çalışan saat modelleri ortaya çıkmıştır. Bu derece küçülen ve mekanikleşen saatler kadınların gözünden kaçmamış ve modanın gereği olarak aksesuar olarak yerlerini almışlardır. Bir stil haline gelen bu kol saatleri bayan kolyeleri ile bir uyum sağlaması moda ve stil anlamında akımın hızla yayılmasının önünü açmıştır. Başlangıç aşamasında akımın etkileri sadece bayanlarda görülse de zamanla kol saati modası erkekleri de içine almıştır. Birinci dünya savası sırasında birçok erkek arasında kol saati uygulaması yaygınlaşmıştır.

Günümüzdeki anlamda ilk kol saati üreticisi 1868 yılında İsveçli bir saat üreticisince yapılmıştır. Yapılan bu saat bayanlar anlamında üretilen ilk modern saat olarak gösterilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme