Akupunktur nedir?

Binlerce yıl önce Çin’de Hastalıkları tedavi etmek amacıyla ortaya çıkmış ancak ülkemizde ismini yeni yeni duyurmaya başlayan bir tedavi şeklinin ismidir akupunktur.  Binlerce yıl önce ortaya çıkmasına ve dünya üzerinde adını duyurmasına rağmen ülkemizde %2 lik bir kesim tarafından kullanılması akupunkturun pek bilinmediğini göstermektedir. Pek çok kişi akupunktur nedir? Bunu şimdilerde anlayabilmektedir.

Akupunkturun isim olarak ülke genelinde ne olduğunu az sayıda kişi bilse de, vücuda batırılan iğneler ile yapılan tedavileri gerek hastanelerde, gerekse televizyonlarda pek çok kişi görmüş olsa gerek. Hatta ilk kez görenler bunun bir çeşit masaj yöntemi olduğunu düşünmüş olabilir. Ancak akupunktur masajdan çok öte bir şeydir. Tedavi özelliğinin yanı sıra artık zayıflamaya yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Kulağa batırılan iğneler ile etki altına alınan iştah merkezi sayesinde zayıflama konusunda faydalar sağlamaktadır. Kafanızdaki akupunktur nedir? Sorusuna birazda olsa yanıt bulabildiyseniz sizlere bu yöntemle daha neler yapılabildiğinden bahsedelim.

Akupunktur Uygulama Yöntemi

  • Uygulamanın özünde iğne batırmak yer almaktadır. Vücutta bulunan özel noktalara uygulanan iğne batırma işlemiyle tedavi gerçekleştirilir.
  • İnsan beyninde limbik sistem adı verilen bir bölge bulunur. Akupunktur sayesinde bu sistemin çalışması düzenlenebilir.
  • Organlarda oluşan fonksiyon bozukluklarına karşı bir çeşit tedavi görevi görür.
  • Kendinizde stres ve bunun sonucunda rahatsızlıklar görüyorsanız, akupunktur uygulaması ile bu olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.
  • Hormonel sistemlerin düzenli çalışmasını denetlediği gibi iç organların fonksiyonlarını düzenler.

Ağrılara karşı vücudun ağrı kesici salgılamasını sağlar. Bu işlemi beynin aracılığıyla yerine getirir.

Bunların yanında akupunktur nedir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan birisi bu yöntemin bir çeşit kas gevşetici olduğudur. Akupunktur sayesinde kaslarınızda gevşemeler oluşur. Özellikle boyun, sırt ve bel bölgesinde oluşan kas gerginliği gibi durumlarda bu gevşetme işlemi çok işinize yarayacaktır.

  • Alerjik rahatsızlıklarınız varsa, alerji mekanizmalarını düzenlediğini bilin. Ayrıca burunda oluşan tıkanmalar, burun akıntısına maruz kalma, ürtiker gibi rahatsızlıklarda kısa sürede iyileşme konusunda yardımcı olur.
  • Biyolojik saatinizde şaşmalar oluyorsa ve açlık duygunuzu bir türlü bastıramıyorsanız bu uygulama ile bunların önüne geçebilirsiniz. Bu özelliği ile obezite tedavisinde yerini almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme