Ambalaj Nedir? Ambalaj sanayisinin durumu nedir?

Ambalaj Nedir?

Ambalaj nedir ? Ambalaj içinde bulunan maddeyi korumak taşımak ya da muhafaza etmek için kullanılan kapsayıcı örtülere Ambalaj denir.

Ambalaj çeşitlerinden bahsetmek gerekirse Plastik ambalaj, kâğıt ambalaj gibi yapıldığı maddelere göre isimlendirilirler. Bizim konumuz ise plastik ambalaj.

Plastik Ambalaj petrol ya da petrol ürünlerinden üretilen ambalajlara denir. Üretiliş ve kullanılan hammaddeye göre adlandırılırlar.

Plastik ambalaj çeşitleri nelerdir?

PET (Polietilentetraftalat), PVC (Polivilklorür), PP (Polipropilen), PS (Polistren) ve PE (Polietilen)’dir.

Plastik ambalajın avantajları nelerdir?

Plastik ambalaj diğer ambalaj türlerine göre daha ekonomiktir. Dayanıklılık konusunda da kağıt ve kumaş ambalajlara göre daha avantajlı durumdadır. Gıda ve mağazacılık sektöründe diğer ambalaj çeşitlerine göre tercih edilme konusunda önderdir.

Polietilen hammaddeden üretilen plastik ambalajlar çevreye ve insan sağlığına zararlı değildir. 2 yıl gibi kısa bir sürede doğada tamamen çözülebilmektedir.

Daha ağır maddeleri taşımakta başarı oranı çok yüksektir.

Ambalaj sanayinin durumu

Türkiye’de ambalaj sanayi gelişmiş sektörler arasında sayılmaktadır. Sektörün ende gelen firmalarından olan eprati plastik ve ambalaj olarak polietilen madde kullanarak doğada tamamen çözülebilen plastik poşet üretimi yapmaktayız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme