Bacak Ağrısı Neden Olur ?

Bacaklar oldukça farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bacakta oluşan ağrıların nedeni kısa sürede tam olarak saptanamaz. Bazen şiddetli, bazen de önemsenmeyecek derecede olan bacak ağrılarının çok fazla nedeni olabilir. Ancak az da olsa çok da olsa bu tür ağrıları göz ardı etmek yerine bir doktora muayene ettirmekte her zaman fayda vardır.
Bacağın zorlanması, uzun süre ayakta kalmak, kırıklar ve çatlaklar, kemiğin zedelenmesi, yumuşak doku zedelenmeleri, dizi veya bacağı zorlayacak derecede ağır yük bindirmek bacak ağrısına neden olabilir. Bunun yanında tendonlarda, kaslarda, bağ, damar, sinir ve eklemlerde meydana gelen hasarlar da bacak ağrısının nedenlerinden biri olabilir. Uzun süre sabit pozisyonda veya yanlış pozisyonda oturmak da bacakta belli bölgelerde uzun süreli ağrı yaşanmasına sebep olabilir.

Bacakta oluşan kırıklar genellikle çok şiddetli bir etki sonucunda yaşanır. Bunun dışında kemik erimesi sonucu kemiklerin zayıflamasıyla birlikte uygulanabilecek az miktardaki baskılarla da bacağın kırılması mümkündür. Kemiğin kırılmasıyla birlikte kemiği çevreleyen doku beyine sinyal gönderir. Bu tür kırılmalar kasılmaya da neden olabilir. Bunun sonucunda hissedilen ağrı çok daha fazla şiddetli şekilde hissedilir. Kemikte oluşan çatlaklar da bacak ağrısının nedenlerinden biri olabilir.

Tendon, kaslar ve yumuşak dokuda meydana gelen hasarlar da bacak ağrısına neden olur. Yaşanan ters bir hareket veya burkulmalar ile birlikte bacakta şiddetli ağrı hissedilebilir. Ve yine düşme sonucu etkilenen bölge morarmayla birlikte şiddetli ağrıya neden olabilir.
Tıbbi terimler ile koşucu bacağı olarak adlandırılan durum da bacak ağrılarına neden olur. Ayak ve ayak parmakları aşağıya doğru büküldüğü zaman artan ağrıyı bu şekilde tanımlamak mümkündür. Bacakların fazla zorlanması, sert zemin, gereğinden fazla yük binmesi ve yanlış ayakkabı kullanımı kaval kemiği bölgesinde aşırı bacak ağrılarına neden olabilir. Bu bölgede şişlik gözlemlemek de mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme