Bademcik Şişmesi Neden Olur ?

Bademciklerimiz, yaşamımız boyunca en çok sorun çıkartan organlarımızdandır malesef. Böyle sık sık şişip bizleri muzdarip ederler. Peki nedir tam olarak Bademcik şişmesi ? Şimdi hep beraber bu sorunun yanıtını arayalım.

Bademcikler vücudumuzdaki lenf bezleridir. Yani savunma sisteminin birer parçasıdır. Vücudumuza giren virüsleri ve bakterileri engellemek üzere görev yapar ve toksinleri de uzak tutarak sağlığımızı korumamız için üstün çaba harcarlar. İşte bu görevlerini yaparken yoğun miktarda toksin, virüs ve bakteriye maruz kalan bademcikler şişerler ve bu bir nevi savunma ve alarm mekanizmasıdır. Bademcikleriniz sizden yardım istemekte, o anki görevlerini tam olarak yerine getirecek güce sahip olamamaktadırlar. Bu esnada artık sizin de olaya dahil olmanız ve bademciklerinize yardım etmeniz gerekmektedir. Şişen bir bademcik genel olarak kendisini vücudun ağız kısmında ve ağzın arka tarafında kendini gösterir. Bademcik küçük dilin gerisinde çıplak gözle görülebilen bir organımızdır.

Bademcik Şiştiğinde Belirtiler Şunlardır

  • Yutkunma zorluğu çekersiniz
  • Boğazınızda ağrı olur ve kulağınıza da bu ağrı yansır.
  • Ateşiniz yükselir. Virüs ve bakteri eneksiyonlarının geleninde vücut ateşi yükselir.
  • Ateş yükselmesine bağlı olarak baş ağrısı meydana gelir.

Çenenizde ve boğazınızda hassaslık oluşur. Eğer bademcik şişmesi ileri seviyede ise nefes almada güçlük yaratabilir. Şişme durumlarında bademcik çıplak gözle açık bir şekilde görülebilmektedir.

Bademcik Şişmesinin Sebepleri İse Şunlar Olabilir

Mikroplar: En yaaygın sebeplerden biri olarak kabul edilir. Mikroplar ve Bakteriler genelikle kış aylarında kendini gösterirler. Soğuk algınlığı, grip virüsü, Peritonsiller apse, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, herpes simpleks virüsü, Bademcik Taşı ve öpücük hastalığı da bademcik şişmesine sebep olabilmektedir.

Sinüzit: Bademciğin şişmesinin akabinde bademcik üzerinde eğer beyaz noktalar ve lekeler görülüyorsa ve bununla beraber yüksek ateş varsa bir uzman doktorun kontrolüne gitmekte fayda vardır.

Sigara: Sigara bütün kötülüklerin anasıdır. Evet, gerçekten de bütün hastalıkların temelinde sigaranın az çok etkisi vardır. Savunma lenflerine zarar veren sigaradaki zararlı etmenler bademcikleri çok yorar ve şişmesine de sebebiyet verir. Bademcikler sigaradaki zararlı etmenleri temizlemeye uğraşırken bitap düşerler.

Kanser: Kanser de bademcik şişmesine sebep olabilecek bir durumdur. İki şekilde bademciklerin şişmesine sebebiyet verebilir. Bunlardan biri çevre dokulardaki kanserin sıçramasıdır. Diğeri ise Bademcik üzerinde kanserin gelişmesidir.

Bademcik İçin İyi Gelen Uygulamalar

Tuzlu Su

Ilık ve tuzlu bir su ile yapılan gargara bademciklere iyi gelmektedir. Bir bardak ılık suya bir tatlı veya çay kaşığı kadar tuz ilave edilerek karıştırılır ve ağızda çalkalanarak tükürülür. Bu karışım ile 2-3 defa ve günde bir kaç kez bu uygulamayı yapmak size iyi gelebilir. Dikkat etmeniz gereken ise bu karışımı yutmamaktır.

  • Tuz maddesi mikroplarla mücadele etmektedir.
  • Ilık suyumuz kan dolaşımını hızlandırır. Tedavi süresini kısaltacaktır.
  • Tuz, boğaz ve bademciklerdeki suyu dışarı çekerek şişkinliği azaltır.

Portakal Suyu

bademcik
Bademcikler vücudumuzdaki lenf bezleridir.

Susuz kalmanızı önlemesinin yanında C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve şişmeye iyi gelir.

Bal Kombinasyonları

Bal mikroplarla mücadele eden bir şifa kaynağıdır ve iltihabı sökerek şişkinliğin azalmasına yardımcı olur.  Zencefil ile karıştırılan bal öldürücü bir etki ile bakterileri yok eder. Soğan ve sarımsak ile kombilenen bal tam bir atom bombasıdır. Hem virüsleri hem de bakterileri yok eder. Bir bardak sıcak süt ile karıştırılarak içilen bal da etkilidir.

 

Bademcik İçin İlaç Tedavileri

Şiddetli bademcik iltihaplarında ilaç tedavileri zorunluluk arz etmektedir. Böyle durumlarda aşağıdaki ilaç türlerini kullanmakta fayda vardır.

Ağrı kesiciler: Reçetesiz bir ağrı kesici ile ağrılarınıza son verin.

Boğaz Pastilleri: Lignokain içeren pastiller boğazı yumuşatır ve rahatlatır. Virüsler ile de mücadele ederler.

Antibiyotik: Bakteri iltihabı var ise antibiyotik kullanmak mantıklı olacaktır.

Ağrı Kesici: Reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Pastil: Pastil veya lignokain gibi etken maddeler içeren yumuşatıcı boğaz spreyleri kullanabilirsiniz.

Antibiyotik: Bakteriyel iltihaptan kaynaklanan bademcik şişmesinde antibiyotikler kullanılabilir.

 

Cerrahi Müdahale İçin

Çok şiddetli durumlarda bademciğin alınması gerekebilir. Böyle durumlarda bademciğin alınması için cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Tonsilektemi veya Elektrokoter dediğimiz yöntemlerde bademcik cerrahi müdahale sonucu alınır veya yakılır. Yetişkinlere nazaran daha çok çocuklara uygulanan bir müdahale yöntemidir. Uygulanmadan önce şu aşamalardan geçmiş olmak gerekir.

 

  • Bir yılda 7-8 kez tekrarlayan kronik şişiklerde
  • Arka arkaya iki yıl içerisinde en az 5 kez şişiklik geçiren kişiler
  • Bademcik Kanseri Gelişmesi durumları

 

Bademcik şişkinliği için yapılan tedavilerde bol bol dinlenmek gerekmektedir. Tüm Tütün mamullerinden uzak durmakta fayda var. Odanın nemli tutulmasında fayda var. Nem veya sıcak bir duş bademciklerinizi rahatlatacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme