Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Oldukça sıkıntılı bir durum olan diş ağrıları insanın gününü zehir edebiliyor. Peki, diş ağrısı nasıl geçer bu konuda ne kadar bilginiz var hiç merak ettiniz mi? Bugüne kadar bu ağrıyı en az bir defa çektiğiniz muhtemeldir. Basit yöntemler ile diş ağrıları nasıl geçirilir bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Diş ağrısı nasıl geçer neler yapmam lazım?

Diş ağrılarının birçok nedeni olduğu gibi acıyı geçirmek içinde buna göre yöntemler uygulanmaktadır. Diş ağrısının zamanı ve yeri olmadığı gibi, acı o kadar şiddetli olabilir ki sağlıklı düşünmenizi bile engelleyebilir. Diş ağrısı çekenlerin ilk yapması gereken, diş üzerindeki artıkları fırça veya diş ipi ile temizledikten sonra ılık tuzlu su yardımı ile gargara yapmalarıdır. Suda bulunan tuz mikropların ölmelerine neden olacağı için ağrılarınızı hafifletecektir.

Ayrıca tuz ile ezilen sarımsak bir damla su yardımı ile diş etlerine sürülmesi ağrınızı büyük ölçüde giderecektir. Ağrı tekrarlandıkça bu uygulamayı yapabilirsiniz. Diş ağrılarınız gece başlamış ise yatacağınız zaman yüksek yastık kullanmanız gerekmektedir. Sirkeli ve tuzlu su diş içindeki bakterileri öldürdüğü gibi size rahatlama sağlayacaktır. Kuru karanfili ağrıyan diş üzerinde hafifçe ezmeniz durumunda ağrının şiddetini azaltmanız mümkün olabilir.

Diş Ağrısı için evde üretilecek doğal çözümler nelerdir?

  • Biber ve tuz eşit miktarda bir kapta macun kıvamına gelecek şekilde ezdikten sonra ağrı olan bölgeye sürdüğünüz takdirde kısa bir süre sonra ağrıların hafiflediğini göreceksiniz.
  • Sarımsak doğal antibiyotik etkisi gösterdiğinden çiğnemeniz acıyı dindireceği gibi varsa şişkinlikte küçülme olacaktır. Bu yöntemi karanfil, sarımsak ve tuz ile macun haline getirip sürdüğünüzde etkisini daha fazla görebilirsiniz.
  • Ağrı olan yere 3 4 adet kuru karanfil koyduktan sonra 30 dakika kadar beklerseniz ağrıdaki hafifliği hissedebilirsiniz. Karanfil ve zeytinyağını ezdikten sonra dişin üzerine sürmeniz daha kalıcı bir çözüm üretebilir.
  • Çekirdeğini aldığınız bir zeytini, ağrı yapan dişin üzerinde hafifçe çiğnemeniz acınızı hafifletecektir.
  • Tuz, sirke ve ılık suyu iyice karıştırdıktan sonra gargara yaparak diş ağrınızı dindirebilirsiniz.
  • Ağrı olan bölgeye kesinlikle aspirin koymayınız! Aspirinin tahriş edici özelliği diş etlerinizde kalıcı sorunlara neden olabilir.
  • Sıcak su ile yapacağınız gargarda ağrınız artıyor ise iltihap oranı fazla demektir. Bu durumda soğuk su ile gargara yapmak doğru yöntemdir.

Yukarıda verdiğimiz yöntemler sadece sağlık kuruluşuna gidemeyecek durumda olan kişiler tavsiye niteliğindedir. Gidilebilecek dorumda olduğunuzda mutlaka bir doktor ile görüşmeniz sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme