Ekokardiyografi Ne İşe Yarar?

Ekokardiyografi halk arasında kısaca eko olarak da bilinen bir yöntemdir. Ultrason yani ses dalgalarından yararlanılarak kullanılır. Ultrasondaki dalgalar insan kulağının duyma sınırırın ötesindeki sinyallerdir. Saniyede 18.000 ile 20.000 arasında titreşim gönderilerek ölçüm yapılır. Bu şekildeki ses dalgaları bir tüp şeklindeki cihaz ile yayılır ve hastanın göğsünde gezdirilerek kalbe gönderilir. Bu ses dalgaları bilindiği gibi makinaya kaslardan kalp duvarından ve ve kapakçıklardan geri gelir. Ses dalgalarını çeşitli olarak yansıtır. Bu sayede bu ses dalgaları bilgisayardan izlenebilir ve hatta belge olarak basılabilir. Eko kalp ile ilgili bize değerli bilgiler verir ve asla zararı olmayan bir uygulama olarak bilinmektedir. Peki, Eko ile neler yapılabilir?  Bu yazımızda size eko’nun hangi alanlarda daha etkili bir şekilde kullanıldığı hakkında bilgiler aktaracağız. Ekokardiyografi uygulaması ile :

  • Kalp kapağı ile ilgili rahatsızlıkların teşhisi
  • Kalpteki boşlukların çapları ve büyüklükleri
  • Kalbin duvarları ve hareketleri ile ilgili bilgiler, hareketlerle ilgili bozukluk olup olmadığı hakkında referans bilgi
  • Kalp içerisinde oluşan basınçlar
  • Kalp içerisindeki boşluklarla ilgili Trombosit araştırması

Gibi rahatsızlıkların teşhisi kolayca yapılabilmektedir. Kalbin hareketleri sırasında bir seferde pompaladığı kan düzeyi ve bunun yüzdelik dilimi de araştırılabilmektedir. İnsan kalbinin kanla dolmasından sonra kanın belli bir yüzdesini geri atmasından sonra oluşan düzeydir. Genelde bu oran %50-70 civarında olmaktadır. Yani bu kalp kendisine gelen kanın yüzde 50-70 oranındaki bir bölümünü tek seferde dışarı atabilmektedir. Kısaca kalp romatizması, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kalp krizi, doğumsal kalp hastalıkları gibi birçok konuda eko ile değerli bilgiler alınır.

Ekokardiyografi Avantajları Nelerdir?

ekkardiyografi
Ekokardiyografi halk arasında kısaca eko olarak da bilinen bir yöntemdir.

Eko özellikle kalbin hareketleri ve kapağı hakkında değerli bilgiler sunan bir teşhis yöntemidir. Bulunması kolay bir teşhis aracıdır ve birçok yerde bulunmaktadır. Boya gibi, radyoaktif madde gibi zararlı ürünler kullanılmaz. Ağrısız ve zararsız bir yaklaşımdır. Ancak yine de bazı dezavantajları da bulunmaktadır.  Mesela testi yapan kişinin yeteneği teşhisi doğrudan etkilemektedir. Bazı kimselerde ekonun doğruluk derecesi kişinin vücut yapısından dolayı iyi olmaz yani kişi ekojenik değildir. Bazı kısımların çok iyi görülememesi ile karşılaşılabilir.

İlaçlar yapılmış olan Stres Eko testi ile koroner kalp damarları ile ilgili ve kalp kaslarının canlılık durumu ile de ilgili bilgi edinmek mümkündür. Renkli bir Doppler Ekosu ile kalpteki boşlukların basıncı ve kapak yetmezliklerinin derecesi hakkında da değerli bilgiler elde edilebilir. Bazen özel durumlarda yemek borusu yani Transözofageal eko ile daha da detaylı bilgiler elde edilmesi zorunluluğu olabilir. Bu önemli teşhiste boğaza uyuşturucu uygulandıktan sonra serçe parmağı büyüklüğünde bir hortum ile girilir ve kalp arkadan ve yandan daha detaylı incelenmiş olur. Bu tetkik sırasında doktorlar hastanın aç olmasını zorunlu tutmaktadır. Transözofageal ekokardiyografi ile daha etkili bir tetkik yapmak mümkün olmaktadır ve kesin sonuç için bazen gerekli olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme