Ekspertiz ücreti evin fiyatından düşük cikti ? Bu durumda ne yapmaliyim?

 

 

Ev almaya karar veren tüketicilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi almak istediği evin ekspertiz ücretinin , evin satın aldığı değerden düşük olmasıdır. Bir ev beğendiniz satıcıyla anlaştınız aradaki pürüzleri kadirdiniz ve artık is para alışverişi ve satışa geçmekte kaldı. Bankanın yolunu tuttunuz kredi için başvurdunuz , banka eviniz için eksper gönderdi ve bir anda soka uğradınız. Çünkü eksper evin bedelini sizin satın aldığınız bedelin altında belirledi.  Peki bu eksper bu fiyat nasıl belirler. Banka görevlisi olan eksper evin bulunduğu yeri tespit eder , civardaki emlakçılarla görüşür, çevredeki diğer evlere bakarak evin rayiç bedelini bulmaya çalışır. Yaptığı tüm bu tespitler sonucunda evin değerini belirler. Bu bedel çoğunlukla sizin satın aldığınız değere yakın olur. Ancak ayni olacak yada yakın olacak diye bir kural yoktur.

Banka kredi verirken bu eksper değerini baz alır. Yani Eksperin verdiği değer ile sizin evinizi aldığınız değer ayni değilse ve eksper daha düşük değer vermişse sizin için sorunlar başlamış demektir. Banka ekspere göre kredi verdiğinden alacağınız maksimum kredide düşer. Konut için alabileceğiniz maksimum kredi bedeli ekspertiz fiyatının %75 i kadardır. Bu yüzden bankanın ekspertiz bedeli olarak gördüğü değer önemlidir.

 

Banka Evin Değerini Sorduğunda Ne Cevap Vermeliyiz?

Tüketicilerin karşılaştığı başlıca sorunlardan biriside evin değeridir. Tüketici ev için kredi çekmeye gittiğinde tarafından kendisine evin değeri sorulur. Kredi çekmek isteyen tüketici böyle bir soruyla karşılaştığında vereceği cevap karşısında tereddütte düşer çünkü evin değerini satın aldığı değer olarak bildiğinden bankanın başka bir değerle karsısına çıkması gibi bir durumla karşılaşabileceğini düşünerek bir korkuya kapılır. Aslında evin değeri gerçekten satın alınan değerdir ancak banka kredi için eksperin raporunu kıstas alır. Eksper yukarıda anlattığımız gibi eve değer biçer ve banka bu değeri baz alır. Bu değere göre banka size maksimum %75 oranında bir kredi verir.

Kaynak : Borsada para nasıl kazanılır

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme