Gıda İntoleransınız Olabileceğini Düşündünüz Mü?

Hayatımız boyunca birçok farklı besin grubundan yararlanarak hem beslenme işlevini yerine getiririz hem de vücudumuz için gerekli olan vitamin, protein, karbonhidrat, yağ ve minerallerin alımını sağlarız. Ancak bazı durumlarda alınan besilerin sindirilememesi ya da yeteri kadar parçalanamaması gibi durumlardan dolayı şişkinlik, tuvalet problemleri, mide ağrıları, baş ağrıları ya da kilo alımları gibi problemler ile karşı karşıya kalırız. İşte bunlar için etken olabilecek ancak birçok kişi tarafından bilinmeyen gıda intoleransı tüm bu saydığımız semptomlara neden olabilmektedir. Sizler de bunlardan bir veya birkaçından şikayetçi iseniz kısa zamanda bir test yaptırarak sonuç alabilirsiniz.

Gıda İntoleransı Mekanizması Nedir?

Alınan yiyecek ve içeceklerin sindirimi ile alakalı olarak yaşanan sorunlardan dolayı mide rahatsızlıkları, baş ağrıları ve kilo problemleri oluşabilmektedir. Öncelikle bu konuya girmeden alerji ile intolerans farkına bakılması faydalı olacaktır. Alerji dediğimiz zaman alınan besine karşı vücudumuzda yer alan savunma antikorlarının ortaya çıkışı ile beraber bunların etkisiz hale getirilmeye çalışılması durumudur. İntolerans dediğimiz şey ise vücut içinde farklı besinlere yönelik olarak bulunan enzimlerden bazılarının yokluğu, yapısında olan bozukluk ya da fonksiyonunda olan eksiklik gibi sebepler söz konusudur. Yani alerji ile tolerans aynı şey değildir.

Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin belirtileri alınan besinlere göre değişiklik gösterir. Bu konuda var olan bir diğer konu da kişinin savunma yapısı ile alakalıdır. Öncelikle alerji konusunda tip 1 sensitivite reaksiyonu oluşturan IgE antikorları ile tip 3 sensitivite oluşturan IgG antikorlarıdır. Bunların her ikisi için ortak olan durum yenilen yemek ya da içilen bir içecekten sonra vücudun tepki göstermesidir. Farklara bakılacak olursa IgE ile olan tepkimelerde kısa süre içinde belirtiler oluşmaya başlarken IgG ile olan tepkimeler için saatler ve hatta günler sonra çıkabilecek olan belirtiler dikkat çeker. Vücutta oluşabilecek olan döküntüler, mide rahatsızlıkları, şişkinlik hissi baş ağrılarının olması ya da kilo alımı ile alakalı olarak her kişi için değişen semptomların ortaya çıkışı gözlenebilir.
Gıda Alerjisi Nasıl Anlaşılır?
Bir hastalığın öğrenilmesinde öncelikle şüphelenilmesi gerekir. Yukarıda saydığımız seçeneklerden bir ya da birkaçının görülmesi ile sizler de bu konu üzerinde düşünebilirsiniz. Ancak kesin bir şekilde tanı konulması için testler ile kanıtlama gereklidir. Gıda intoleransı testi izmir içinde sizlere hizmet verecek olan Imupro ile mümkün olabilmektedir. Toplamda 5 farklı şekilde sunulan ve her birinin içeriğinde de farklı sayılarda besin gruplarının incelenmesi için tasarlanmış olan testlerden yardım alınabilir. Burada sizlere kısa bir rapor halinde var olan problem ile alakalı olarak sağlanacak bilgilendirmenin yanı sıra ELISA isimli antikor tarama testi ile sonuçlara ulaşmanız sağlanır. Hem güvenli bir yöntem olan hem de doğruluk payı yüksek olan testin tercih edilmesi ile sizler de tetkik yaptırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme