İş Kazalarını Önlemede Yaşam Hattının Yeri

Yaşanan iş kazanları ve bunun sonucunda meydana gelen ölümlerle biten olaylar bizlere çalışma esnasında yeterince tedbirli olmadığımız konusunda deliller sunmuştur. Bazen alınabilecek ufak tedbirlerin hayat kurtardığı gerçeğini maalesef ki birçok kez kabul etmiyoruz. Bu kabullenememe sonucunda bir iş arkadaşımızı kaybedebiliyor ya da iyi bir ihtimalle herhangi bir uzvumuzun zarar görmesine sebep olabiliyoruz. Gerek medya gerekse farkındalık sayesinde son yıllarda yaşanan kazalardan sonra bazı şeylerin değişmesi gerektiği gerçeği bizlere kabul ettirilebildi.

İş güvenli Nedir?

İş güvenliği tamamen çalışanlarla alakalı bir durumdur. Çalışanların güvenliğini almak, onların daha tedbirli ve emniyetli şartlarda çalışmasına yönelik bir ortam hazırlamaktır. Bu konuda yapılan çalışmalar iş yerinde çalışan kişilerin sağlıklarına yönelik tehditleri ortadan kaldırmaya ve aynı zamanda daha güvenli bir iş ortamı oluşturmaya yönelik olarak hızla devam etmektedir. Saha üzerinde tam olarak iş güvenliği ve iş sağlığının oluşturulabilmesi için çevrede bulunan tehlikelerin ve hayati risk oluşturabilecek her türlü şeyin önceden analiz edilmesi ve ortadan kaldırılması gereklidir.

İş Güvenliği Ve İş Sağlığı Adına yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Bu derece tehlike içerisinde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği 4857 sayılı iş kanunu ile yasal olarak güvence altına alınmıştır. Yasa içerisinde işçilerin ve işverenin sorumlulukları ile kurallara uyulmaması durumunda verilecek cezalara ilişkin bilgiler, hangi durumlar çerçevesinde iş yerlerine işlemler yapılacağına dair hükümler gibi birtakım maddeler yer almaktadır.

İş güvenliği açısından tehlike içerisinde çalışan bir grupta yüksekte çalışan işçilerdir. Yüksekten düşmelere karşı 1996 yılında piyasaya sürülmüş olan EN 795 standardı, düşmelere karşı koruyucu donanım ve testlerle ilgili 5 ayrı sınıftan oluşan bir çalışma sunmuştur. Bu çerçevede yüksekte çalışan tüm çalışanlar için bir yaşam hattı oluşturulmuş böylece hayati güvence sağlanmaya çalışılmıştır. Bu hat sayesinde çalışanlar karşılaştıkları olumsuzluklardan en az zararla kurtulabileceklerdir. Kendi içerisinde yatay ve dikey olmak üzere değişik alanlara ayrılan bu yaşam hattı ile birçok canın kurtulduğunu belirtmeliyiz. Yüksekte çalışmak zorunda kalan ve çevresinde güvence ile tutunabileceği ya da kendisini koruyan bir korkuluğu bulunmayan çalışma sahasında yatay yaşam hattı faaliyete geçirilebilir. Yine yüksek bir bölgede çalışmak zorunda olan personelin çalışacağı kısıma güvenle inip çıkabilmesi adına kendine güvenli bir iş sahası oluşturmak için dikey yaşam hattı uygulaması faaliyete geçirilebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme