İşitme Testleri

  İşitme testleri, KBB (kulak, burun, boğaz) hekiminin yönlendirmesiyle yapılır. Hastanın tanısına yönelik birçok test uygulanır ve test sonuçları tekrar KBB hekimine gönderilir.

 

Kim Tarafından Yapılır ?

 

-Uzman Odyologlar

 

-Odyometrisler

 

Kimlere Yapılır ?

 

– İşitme kaybı yaşayanlara ,(ani işitme kaybı, travmaya yönelik kayıp ,gürültülü ortama bağlı, menierre ,yaşlılığa bağlı vb. )

 

-Çınlama, uğultu, dolgunluk hissi yaşayanlara,

 

-KBB hekim tarafından ameliyat öncesi /sonrası kontrol istenenlere,

 

-İşitme cihazı alacaklar yada cihaz kontrolü amaçlı gelenler ve KBB hekiminin çeşitli nedenlerle gönderdiği hastalara test yapılır.

 

Testler Hangi Koşullarda Yapılır ?

 

-Sesten yalıtılmış özel kabin ,

 

-Her hasta icin sterilize olmuş kulaklık propları vardır.

 

Testler Nasıl Yapılır ?

 

Birden fazla test olduğu icin uygulama farklılıkları baş gösteriyor. Bekesy odyometri testi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

 

Saf Ses Odyometri Testi

 

Hasta odyometrist tarafından sesten yalıtılmış kabine alınır. Şikayetleri dinlenir. Hastaya test anlatılır, eline her duyduğu sese basması için buton verilir. Kulaklıklar hastaya takılır.

 

Teste başlanır ve uyaranlar gönderilir. Hasta her duyduğu “bip” sesi için butona basar. Farklı frekanslarda gönderilen seslerle hastanın yanıtları kaydedilir. Duyma eşiği bulunur. Gerekli olan diğer kulaklık takılır. Kemik vibratör denilen küçük kulaklık hastanın tam kulak arkasındaki en cıkıntı noktaya (mastoid kemige) konulur. Hastanın yapacağı işlem aynıdır.

 

Bu testin sonunda tekrar kulaklık değiştirilir ve hastaya okunan 3 heceli kelimeleri (portakal,araba,manolya vb.) tekrar etmesi söylenir .Ardından 25 tane tek heceli kelimeler (gel,ver,bit…) okunur ve her doğru kelimesi için puan verilip konuşmayı ayırt etme skoru belirlenir. Test sonuçları “ODYOGRAM” adlı özel sonuç kağıdına yazılır.  Odyometristin testi yorumlama hakkı vardir eğer isterse yorumunu sonuç kağıdına kayıt eder . Hastaya sonuç kağıdı verilir ve KBB hekimine tekrar yollanır.

Kaynak : https://doktordanhaberler.com/saf-ses-odyometrisi/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme