Katarakt Ameliyatı ve Sonrası

Katarakt, özbebeğinin arkasında bulunan göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan yaygın bir göz hastalığı türüdür. Genel anlamda yaşlılarda görüldüğü düşünül de yeni doğmuş bebeklerde ya da şeker hastalarında da sıkça rastlanır. Hatta göze alınan sert bir darbe de bu hastalığın başlangıcına neden olabilir.

 

 Katarakt ameliyatı Belirtileri Nelerdir?

 

En önemli belirtisi gözün görme işlevini tam yerine getirememesidir. Yani bulanık görme ya da çitf görme durumudur. İlerleyen aşamalarında renklerin seçilememesi ya da gece görüşünün azalması günlük hayatı olumsuz etkileyeceğinden, donanımlı hastanelerde katarakt ameliyatı olmak önemlidir. Zira gözlükle ya da ilaçla bu hastalığın tedavisi mümkün değildir. Hatta ihmal edilen katarakt tedavileri daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kısa süren cerrahi operasyonlar sonucunda gözün eski sağlığına kavuşması mümkündür.

 

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

katarakt
Katarakt Hastalığının En önemli belirtisi gözün görme işlevini tam yerine getirememesidir.

 

Katarakt tedavisinde kulanılan iki yöntem vardır. bunlardan ilki aynı zamanda en çok tercih edileni fakoemülsifikasyon (FAKO) denilen yöntemdir. Sadece bir kesik yoluyla gerçekleştirilen ve dikiş atılmayan bu yöntem hastanın gündelik yaşantısına kısa sürede adapte olması için oldukça yaygın kullanılıyor. Bu operasyon öncesinde uzman doktor tarafından göz merceğinin numarası ölçülür. Hastaya en uygun ölçüdeki mercek hazırlanarak küçük bir kesi ile göze yerleştirilir. Bu operasyon sırasında hasta bayıltılmaz, yalnızca anestezik damlalarla göz uyuşturulur.

 

 Bu işlem sırasında ya da sonrasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Bir diğer tedavi yöntemi ise çok odaklı merceklerle tedavi denilen MULTİFAKOL yöntemidir. Bu operasyonda kullanılan mercek ışığı odak noktalarına toplanmasını neden olur ve hastanın net görmesini sağlar. Bu yöntem genellikle uzak ve yakın görme probleminin aynı hastada olması durumunda gerçekleştirilir. Çünkü bazı hastalarda kataraktın tetiklediği astigmat rahatızlığı da görülebilir. Bazı uzmanlar sadece astigmat hastalarında da multifakol yöntemini kullanabilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme