Kaygı Bozukluğuyla Nasıl Baş Edilir?

Kaygı Bozukluğu  kişinin bir olaya ve bir duruma karşı vermiş olduğu bir tepkidir. Kaygı bir sınav öncesinde veya bir topluluğun önünde konuşma yaparken karşımıza çıkar.

Kaygı bozukluğunda şu durumlar gerçekleşir.

1.Korktuğunuz durumlardan kaçıyorsanız

2.Hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa

3.Bu durum sürekli tekrarlıyorsa

 

 Anksiyeteyle Mücadelenin Belirtileri

Anksiyeteyle Mücadele belirtileri şunlardır;

Bilişsel Belirtiler; Dikkat dağınıklığı var ise,

– Bir şey olacak endişesi.

– Konrolünü kaybetme

– Gerçeklik duygusunda değişmelerin olması.

Duygusal Belirtiler; Korku, Panik, Endişe, Çaresizlik, Kaygı durumu.

Davranışsal Belirtiler; Kaygı yaratan durumlardan kaçmak.

Fizyolojik Belirtiler; Çarpıntı, Bulantı, Kusma, İshal, Karın ağrısı, Sık idrara çıkma, Terleme, Kızarma, Sıcak basması, Baş dönmesi, Kas gerginliği, Nefes darlığı, Soluk renk ve yüzde kızarma, Boğulma hissi, Yutma güçlüğü, Kas gerginliği, Bayılma hissi.

 

 Kaygı Bozukluğunda Kendi Kendinizle Başa Çıkma Yöntemleri

 

İnsanlarla iletişim kurun. Yalnız kalmak kaygınızı arttırır. Sizi seven ve değer veren insanlarla bağlantı kurun. Her gün düzenli dışarıya çıkın. Yeni arkadaşlıklar kurmaya çalışın. Gevşeme yöntemlerini uygulayın. Derin derin nefes almaya çalışıp ağzınızdan verin. Anksiyete belirtilerini azaltır. Düzenli olarak spor yapın. Spor doğal stres azaltıcı veya kaygıyı hafifletici etkisi vardır. En az 30 dk yürüyüş ve spor yapmalısınız. Uyku azlığı kaygıyı ve kötü düşünceleri tetikler. 7-9 saat arası uyumayı ihmal etmeyin. Alkol ve Sigarayı azaltın. Kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Kaygı esnasında sakin olmaya çalışın. Olumsuz düşüncelerden uzak durun. Profesyonel yardım alın. Anksiyete bozukluğunda davranışçı terapi en etkili yollardan birisidir. Altta yatan nedenler ve geçmişteki yaşanan sorunlar araştırılır. Terapi ile 5-20 dk seanslarla bu durum atlatılabilir. Anti depresan içeren birçok ilaç türü vardır. Fakat antidepresan ilaçları davranışçı terapiyle birlikte yapılırsa iyileşme sağlanır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme