Keçiboynuzu Özünün Faydaları

Özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir bitkidir keçiboynuzu. İçeriği nedeniyle enerji kaynağı olarak bilinir.  Ülkemizde Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yörelerde yetişir. Taze olduğu dönemde oldukça tatlı bir kıvamı vardır. Keçiboynuzu ismini görüntüsünden dolayı almaktadır. Bu bitkinin içerisinde tıpkı şeker tadını hissettiren sıvısı bulunur. Bitki daha çok Kıbrıs yöresinde yetişilmektedir. Uzunluğu 4-6 metre kadar olabilmektedir.

Eski dönemlerde keçiboynuzu güzel tadından dolayı şeker olarak kullanılabilmekteydi. Ancak günümüzde daha çok şeker olarak beyaz şeker kullanılmaktadır. Bu sebeple keçiboynuzu unutulmuş görülmektedir. Bitkisi ilk dikim anından itibaren 15 yıl meyve vermez. Ancak yetişkin hale geldikten ve meyve vermeye başladıktan sonra yılda yaklaşık olarak 15 ton keçiboynuzu elde edilebilir.

Bu bitkinin ilginç bazı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin çekirdeklerinin hepsinin ağırlığı aynıdır (yaklaşık 0.2gr) keçiboynuzunun boyu değişik olsa bile bu ağırlık değişmez. Bu nedenle de eski dönemlerde ağırlık birimi olarak kullanıldığı zamanlar da olmuştur.

Keçiboynuzun Faydaları Nelerdir?

Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlı olan keçiboynuzu Akdeniz yöresine özel olarak yetişir. İçeriği oldukça zengindir. Sodyum, karbonhidrat, c vitamini yönünden doymuştur. Ülkemizde daha çok kış mevsiminde soğuğa karşı desteklemek amaçlı olarak kullanılmaktadır. Özellikle bu mevsimde yoğun görülen astım ve bronşite karşı tüketilmektedir.

Keçiboynuzu Nereden satın alınır?

Keçiboynuzunun bu şekilde tüketim alanının bulunduğu ülkemizde, bu bitkinin yoğunlaşmış halini barındıran keçiboynuzu özü de ilgi görmektedir. Pek çok yerden bu ürünleri temin edebilirsiniz. Keçiboynuzu özü satın almak için en kolay yol internet üzerinden güvenilir siteler üzerinden alışveriştir. Bunun dışında pek çok aktar keçiboynuzu satışı yapmaktadır.  Maalesef her şeyin sahtesi üretildiği gibi bu ürününde pek çok sahtesi piyasa da kol gezmektedir. Bu sebeple ziyaretçilerimizi uyarmak istiyoruz. Keçiboynuzu ve keçiboynuzu özü fiyatı çok ucuz, göze canlı gelmeyen ve tadı hoş olmayan ürünler tüketmeyiniz.

Mecitefendi keçiboynuzu özü bu konuda beğeni kazanmış durumda. Güzel tadı ve kıvamı beğenilerin nedeni olarak görünmekte.

Bilinen bir alerjik etkisi görünmese de kullanıcılarımıza düzenli doktor kontrolleriyle birlikte alerjik durumlara karşı testler yatırmalarını öneriyoruz. Kullanmak istediğiniz ürünleri doktorunuzla mutlaka paylasın. Tavsiye edilen ürünlerle ilgili alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme