Kırıklarda ilk yardım nasıl yapılır ?

Kırık Göstergesi Olan Belirtiler

 

Kırık, bir kemiğin herhangi bir bölümünün esnekliğin üzerinde bir travmaya doğrudan veya dolaylı olarak maruz kalması nedeniyle bütünlüğünün bozulmasını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Vücudunuzun bir bölgesi aniden şişmiş, morarmış veya şiddetli bir ağrı ortaya çıkarmışsa, hareket ettirildiğinde ağrı ve hassasiyet oluşuyorsa, normalin dışında bir görünüme sahipse, kemik uçları hareket halindeyken ses çıkarıyorsa, açık ve kanamalı yaralarda kemik ucu dışardaysa o bölgenizdeki bir veya birden fazla kemiğin kırılmış olduğu değerlendirilmektedir.

 

 Kırığın Anlaşılması ve İlk Müdahale

 

Bulunduğu bölgeye göre kırılmalarda ilk müdahale yöntemleri değişmektedir. Köprücük kemiği kırıldıysa, kırığın bulunduğu tarafın koltuk altındaki boşluk bir bezle doldurularak köprücük kemikleri üzerine sargı konularak bağlanır. Kırığın bulunduğu taraftaki kol veya iki tarafın da kırık olması halinde iki kol askıya alınır. Yaralanan kişinin oturur pozisyonda taşındığı bu durumda atel kullanılması doğru değildir. Kol kemiklerinin kırılması durumunda da yaralı oturur pozisyonda taşınmaktadır ancak bu tür bir yaralanmada kolun sargıya alınmasında atel de kullanılmaktadır.

kırık
Bulunduğu bölgeye göre kırılmalarda ilk müdahale yöntemleri değişmektedir.

 

Kaburga kemiği kırıklarında yaralının kaburgası sarıldıktan sonra taşıma pozisyonu oturur veya yarı oturur şeklindedir. Yüksek felç riski taşıyan omurga kırıklarında yaralının ayağa kaldırılması veya oturtulması kesinlikle yapılmaması gereken davranışlardır. İlk müdahale solunum yolunu kontrol etmek ve açık olmaması halinde açmaktır. Bu işlemin ardından yaralanan kişi, sert bir zemine sırt üstü yatırılarak organlar ile zemin arasındaki boşluk doldurulur ve bağlanarak sağlık kuruluşuna sevk edilir. Yaralının yatırılacağı sedye veya tahtaya üç kişi tarafından baş ve boyun kısmı hareket ettirilmeden konulmasına dikkat edilmelidir.

 

 Kırık Çeşitleri

 

Kemikte meydana gelen zedelenme durumuna ve kırığın nasıl oluştuğuna bağlı olarak açık, kapalı, çöken, komplike, yaş ağaç, parçalı kırık olmak üzere kırık çeşitleri değişmektedir.

Kırıklarda ilk yardım nasıl yapılır ?” için bir yorum

  • Eylül 10, 2017 tarihinde, saat 9:18 pm
    Permalink

    Kirik konusunda ilk yardim profesyonel bilgi gerektirmekte . kirik bolgeye bilincsizce mudahale etmek kas yaparken goz cikartmak olur. Profesyonel degilsek saglik ekibini beklemek daha yararli olur.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme