Koah Hastalığı Öldürür mü?

Koah genel itibari ile sigara nedeni oluşan ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak tabir edilen bir hastalıktır. Hastalığın en büyük belirtisi hırıltı ve balgamdır. Önlem alınmadığı takdirde hastalığın ilerleyici bir özelliği mevcuttur. Ölümcül tehlikeli bir hastalıktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ismini irdeleyecek olursak kronik kelimesi ile hastalığın uzun süre devam ettiğini, obstrüktif kelimesi ile rahatsızlığın tıkayıcı bir özeliğinin olduğu anlaşılmaktadır.

Koah hastalarında belirtiler öksürük şikâyetiyle başlar. Sonrasında balgam üretimi ve hırıltılı nefes alma şeklinde devam eder. Hastalık karşısında kendiliğinden geçmesini beklemek yapılacak en büyük hatalardan bir tanesidir. Çünkü hastalık ilerleyici bir özelliğe sahiptir ve mutlaka uzman bir doktor tarafından müdahale gerektirir. Koah rahatsızlığının en önemi sebebi belirttiğimiz gibi sigaradır. Hastalığa sigara ve türevlerinin en çok oranda sebebiyet verdiği düşünülmektedir.

Koah Hastalığının en büyük sebeplerinden bir tanesi sigaradır.

Koah ile ilgili halk arasında yeterince bilgi maalesef bulunmamaktadır. Çevrenizde sohbet esnasında Koah hastalığıyla ilgili bir konu açtığınızda Koah hastalığı öldürür mü? Şeklinde sorular duymanız hastalıkla ilgili bilincin ne düzeyde olacağına dair kuvvetli bir kanıttı. Günümüzde birçok kişi hastalığın ismini hastalıkla karşılaştığında öğrenmektedir. İhmale gelmeyecek ölçüde önemli bir hastalık olan bu rahatsızlık gerekli özen gösterilmezse kişiyi ölüme götürebilir.

Koahlı kişiler hastalığa yakalandıkları andan itibaren normal yaşam şartlarını değiştirmelidirler. İlk olarak sigara kullanımı var ise sıfıra yakın bir şekilde bu içimi sonlandırmaları gereklidir. Ayrıca kötü hava, toz ve duman içeren oksijence fakir yerlerden uzak olmaları gereklidir. Ülkemiz genelinde 3milyon kişi Koah hastasıdır ve bu hastalıkla mücadele edilmektedir. Bunun yanında birçok kişi bu hastalığa yakalandığını henüz bilmemektedir. Ülke nüfusuna göre baktığımızda hastalığın bu derece fazla sayıda kişide olmasına rağmen isminin yeterince duyulmamış olması hastalığın önemsenmediğinin bir göstergesidir.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tipik en belirgin belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Ancak hastalar işin başlangıç kısmında bu türden belirtileri önemsemezler ve kendiliğinden geçmesini beklerler. Hatta sigara kullanan kişiler bu durumu sigaranın doğal bir sonucu olarak kabullenebilirler. Ancak öksürükle birlikte gelen balgam, miktar olarak az da olsa Koah hastalığının bir habercisi olabilir. Sigara bu dönemde terkedilmeyip içmeye devam edilirse öksürüklerin sıklığı ve şiddetiyle birlikte balgam miktarı artacaktır. İlerleyen aylarda hastalar sürekli balgam çıkarmaya başlarlar. Bazen boğulacak derecede öksürük krizlerine girdikleri olur.

Nefes almada zorluk yani nefes darlığı hastalığın ilk dönemlerinde yüksek performans durumlarında koşma, spor yapma, merdiven çıkma gibi hallerde görülürken rahatsızlığın ilerlemiş hallerinde istirahat halinde bile görülebilmekledir. Şikâyetler genel itibari ile 50 li yaşlara doğru iyice artmaktadır.

Koah nefes darlığı yaşattığı şiddete göre 4 ana gruba ayrılmaktadır.

 • Hafif Koah: hastalık bu seviyede kendini ara sıra belli etmeye başlar. Ağır işlerde ya da hızlı merdiven çıkmalarda her zaman olmasa bile bazen hastalık kendini hissettirir.
 • Orta Koah: ağır işlerde ve merdiven çıkmalarda nefes darlığı oluşma hissiyatı sıklaşmaya başlar.
 • Çok ağır Koah: artık hastalık ilerlemiştir. Otururken dahi nefes darlığı hissedilir. Oksijen yetersiz gelir. Kişi çalışamaz haldedir. Oda içerisinde bile hareket etmekte zorlanır.

 

Koah Hastalığı Öldürür mü?” için 2 yorum

 • Eylül 10, 2017 tarihinde, saat 9:35 pm
  Permalink

  Koah olumcul bir hastaliktir. Ayni zamanda tedaviye de guzel cevap veren bir hastalik. Eger duzenli olarak tedavinizi yapar ve doktorunuzun tavsiyelerine uyarsaniz koah sizi fazla zorlamaz. Ornegin koah hastasi olup da hala sigara kullaniyorsaniz hastalik olumcul hale gelebilir.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Aids'in İlk Belirtileri | Bayan Cilt Bakımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme