Neden bir Hasta yatağı almalıyım?

Yaşlanma birçok kişi tarafından istenmeyen bir durum olarak ifade edilse de ömrü yeten herkesin yaşayacağı bir durumdur. Dünya sağlık örgütüne göre 65 yaşını doldurmuş kişiler yaşlı olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durumu kabul edemeyen bireyler yaşlılığı bir hastalık olarak görmekteler. Bunun tamamen bir doğal olay olduğu bilincine varamamış bu kişiler maalesef ki içine girdikleri bunalımlar sonucunda kendilerine zarar verebilmeye kadar varan davranışlar içerisine girebilmektedirler.

Yaşlanma ve hastalıkların ortaya çıkması

Yaşlanmayla birlikte kişide pek çok hastalık ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalıklar bazen gelip geçici olabilirken kimi zamanlarda yataklara kadar düşürebilmektedir. İskelet ve kas sisteminin eskisi kadar güçlü olmadığı bu dönemlerde artık yürümek bile zorlaşır.

İleri derece rahatsızlığın olduğu bazı vakalarda kişiler yataktan çıkamaz hale gelebilir. Elbette böyle bir durum sadece yaşlılık durumlarında gözlenmez. Kimsenin istemediği ancak olası bir trafik kazası, ya da iş yerinde meydana gelebilen kazalar sonucunda bireyler yataklara mahkûm kalabilmektedirler. Hayatlarının büyük kısmını artık üzerinde yattıkları hasta yatağında geçirmek zorunda olacak bu kişiler için hareket etmek sağa, sola dönmek zor bir durum olarak öngörülmektedir. Bu tür kişiler için dizayn edilmiş ve ev ortamında rahatlıkla kullanılabilen hasta karyolası ile artık bilinci açık kişiler günlük işlemlerini yerine getirebilmekteler. Sahip oldukları el kumandası sayesinde hastaların yapmak zorunda oldukları hareketleri yapmak çok kolay olmaktadır. Ayrıca içinde bulunduğunuz duruma göre çeşitli modeller bulabilmeniz mümkün. Örneğin hastanızın yataktan düşme korkusu varsa yan korkulukları olan hasta yatağı tam size göre olacaktır. Ortalama olarak 180kg taşıma kapasiteli olan bu yataklarla hastalarınızı rahat ettirebilirsiniz. İsteğinize göre bu modellerden dilediğinizi tercih edin. Dilerseniz asansörlü olan ve özellikle hasta bakıcıların işini kolaylaştıran 3 motorlu hasta yatağı seçebilir, ya da hastane ortamlarında kullanılan yataklara benzer ve hasta için rahat bir ortam sunan hasta karyolası beğenebilirsiniz. Tüm bunlar sizlerin ve hastanızın içinde bulunduğu koşullara göre ayarlanabilecek seçeneklerdir. Her durumda normal düz yataklara göre hasta bireylerin daha çok rahat edeceğini kesinlikle söyleyebiliriz.

Unutmamamız gereken bazı altın kurallar vardır bu hayatta. Bizler sağlıklı bireyler olarak hasta olmaya aday konumundayız. Yaşlı ve hastalarımıza iyi davranalım ki bizlerden sonraki nesillerde bu davranışlarımızdan gördüklerini bizlere uygulayabilsinler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme