Peyzajın hayatımızdaki yeri neresidir?

 Gündüz işe giderken ya da günün herhangi bir saatinde sokağa çıktığınızda çevrenizde gördüğünüz park, bahçe varsa ormanlık arazi gibi bölgeler sizlerin daha iyi bir yaşam sürmesi için yetkililerce yapılmaktadır. Bu yerler gerekli düzenlemeler yapılmadan önce yani kendi halinde olduğu dönemlerde görüntü itibariyle bizler için hiçbir anlam ifade etmeyen ve karmaşadan ibaret bir izlenim vermekteydi. İşte peyzaj bu noktada kendisini bir tablodaki son dokunuş olarak ortaya çıkartır. Pek çok kişi etrafında gördüğü ve kullandığı onlarca nesnenin bir peyzaj sanatı neticesinde oluştuğundan bihaberdir. Hatta peyzaj nedir diye sorsanız, duyan olsa da tam anlamıyla tarifini yapan az sayıda kişiye rastlayabilirsiniz.

Peyzaj Nedir?

Genel ve kısa tabirle bir tablodaki tüm resimlerin birbirleriyle uyumlu ve ahenk içerisinde görünmesiyle oluşan harika bir manzaradır peyzaj. Her dönemde farklılık gösteren peyzaj tasarım mimarisi günümüz koşullarında kentsel dönüşümle birlikte daha çok ağaçlandırma, kaldırımların çimlendirilmesi, yeşillendirme çalışmaları ve çiçekle süsleme sanatları gibi göze hitap eden alanlar üzerine etkisini kaydırmıştır. Bu noktada İstanbul gibi kentsel dönüşüm konuşumda önde olan bir şehirde İstanbul peyzaj mimarisinin lider konumda olduğunu söylemek şaşırtıcı olmaz.

Peyzaj hangi sektörlerde kendisini gösterir?

Peyzajın kendi içerisinde pek çok türü vardır. Bu türler içerisinde öne çıkanlar arasında kentsel peyzaj, turistik peyzaj, yol peyzajı, orman peyzajı gibi kısımları daha ön planda yer alırlar. İşin özünde Fransızcadan gelme olan u kelime görsel bir Show demektir. İnsanların gönül gözüne hitap eden bir güzellik bir ahengi anlatır. Aynı zamanda insanlar için bir tercih sebebidir. Bir oyun parkını hayal edersek tamamen bakımsız, çevre düzenlemesi yapılaşmış, çimler gelişi güzel büyümüş, demirleri paslı… Bu park alanının hemen yanında yine başka bir park alanı var bu bölge yabancı otlardan arındırılmış, çimler düzenli, çevresinde yollar belirgin, kaldırımları yapılmış ve demirleri boyalı bakımlı… Siz olsanız hangi park alanını seçerdiniz? Hemen herkes peyzajı yapılmış olan bu park alanını seçecektir. İşte peyzaj insanlar için bir seçim oluşturan her şeyin düzen içerisinde olduğu bir ahenktir.

Biz insanlar olarak belki de yaptığımız en büyük hataların başında kendimize ait hissetmediğimiz doğaya ait nesneleri korumamak yer almaktadır. Hâlbuki evimizin kendi bahçesi nasıl bize aitmişçesine derli toplu tutuyorsak, doğayı da bu denli temiz ve özenli tutmalıyız. Böylece en doğal peyzajı doğa üzerine gerçekleştirmiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme