Propolis Ve Etkileri

Bitkilerin filiz ve tomurcuklarından elde edilen propolis sayesinde arılar birçok önemli işlemlerinin gereğini yapmaktadırlar. Elde edilen bu madde sıcak şartlarda erimekte, soğuk ile karşılaştıklarında ise sertleşerek katılaşmaktadır. Genel olarak yapışkan ve sert bir şekilde bulunur. Bu özelliklerinden dolayı arılarca kovanlarını dış ortamdan ve mikroorganizmalardan korumak amaçlı olarak kullanılır.

Değişik bitki ve ağaçlardan ele edilen bu madde arılarca daha çok kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan alınır.

İnsanlık tarihi açısından bakarsak propolisin tarih öncesi çağlara kadar kullanıldığı yönünde birçok düşünce bulunmaktadır. Yunanlaların propolisi apselerde, Asurlularında yaralarda kullandığı sanılmaktadır.

Propolisi Kimler kullanabilir?

Polene alerjiniz varsa bu urunu kullanmadan önce mutlaka doktora danışınız. Bunun dışında herhangi bir alerjiniz olup olmadığı konusunda bilginiz yoksa doktor kontrolüne gitmenizde fayda vardır. Yapılacak basit bir test ile kendinizde alerji olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ziyaretçilerimize önerimiz bu tür ürünler kullanmak için her ne olursa olsun bir doktorla görüşmek ve uygun görmesi durumunda ürünü kullanmaktır.

Propolis Nerde Satılır?

Propolisi direk kovanlardan alabileceğiniz gibi piyasa üzerinden satıcılardan da alabilirisiniz. Propolis fiyatı düşük olan ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca nerede üretildiği belirsiz firmalarla da çalışmamaya özen gösterin. Alanında uzman bir doktor ile görüşerek kullanıma başlayın.

Piyasada Bir çok çeşit propolis bulunmaktadır. En çok tercih edilenin sıvı olanıdır. Sıvı propolis nerden alınır? İnternet üzerinden araştırma yaparak satıcılara ulaşabilirsiniz. Ancak her satıcıya güvenmeyiniz. Unutmayınız ki sağlığınız bizler için her zaman önemlidir bu sebeple her zaman alışveriş yaparken dikkatli olmaya özen gösteriniz. Güvenilir mağazalardan sıvı propolis satın alın.

Propolis faydaları nelerdir?

  • Bağışıklık üzerinde düzenleyici etki göstermektedir.
  • İyi bir antitoksidandır.
  • Dişi eti rahatsızlıklarında kullanılmaktadır

Propolisin Yan etkileri nelerdir?

  • Alerjisi olan kişilerde dermatit olarak yan etki yapabilir.
  • Astım sorunu olanların kullanma öncesinde test yaptırmaları ve doktorla görüşme sonrasında kullanmaları tavsiye olunur.
  • 2 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Arı ve arı ürünlerine karşı alerjik yan etki gösteriyorsanız ürünü kullanmadan önce mutlak suretle doktorunuzla görüşünüz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme