Sivilce Problemlerine Karşı Ne Yapabilirim?

Sivilceler ile tanışma zamanı pek çoğumuz için ergenlik dönemiyle başlar. Kimilerinde kısa süreli bir tedavi arkasından hemen geçse de bazı kişiler uzun süre bu durumla mücadele etmek zorunda kalabilmekte. İlk kez karşılaşıldığında sivilce nasıl geçer konusuyla ilgili yapılan araştırmalar çok sık olmakta ancak ilerleyen zamanlarda belki kabullenmeyle birlikte bu sıklık azalmaktadır. Peki, niçin sivilceler bizler için bu derece problem oluşturmaktadır?

Sivilcenin oluşturduğu başlıca problemler nelerdir?

  • Sivilce özellikle ergenlik çağlarında kişideki özgüveni azaltır ve psikolojik olarak sorunlar oluşturur.
  • Yaşanan psikolojik sorunlar ergenlik döneminden sonraki zamanlarda da hissedilebilir.
  • Yanlış tedavi ya da tedaviye geç başlanması durumlarında ciltte izler oluşabilir. Bu durum beyin olarak bireyleri daha çok yormaktadır.

Sivilcelerle karşılaşma bahsettiğimiz gibi ergenlik döneminde başlar. Bu dönem 12-25 yaş aralığına tekabül eder. Çeşitli faktörlerin etkisiyle bu yaş aralığı kızlarda 9’lu yaşlara kadar inmiştir. Çoğu zaman ergenlik döneminin geçmesiyle sorunda ortadan kalkar. Ancak sorunun geçmediği zamanlarda kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar bu ürünlerin kullanılmasıyla başlamaktadır. Çünkü seçilen ürünlerin son derece kaliteli olması gereklidir. Sivilce kremleri ya da benzeri ürünler direk yüze sürüldüğünden dolayı yanlış seçilen ürünler içerisinde bulunulan durumun daha zorlu geçmesine neden olabilir. Yağlı kozmetik ürünler yüz ile temas ettiğinde gözenekler tıkanır. Böylece yeni aknelerin oluşması gözlemlenebilir.

Sivilceli bir cilde sahip olan bayanların ciltleri sürekli olarak temiz tutması gözeneklerin açık olması açısından gereklidir. Bu sebeple sık makyajdan kaçınılmalıdır.

Sivilcelerinizle uğraşmayın

Bazen sivilceler kişiler için birer takıntı haline gelir. Sürekli onlarla oynamak ve sıkarak patlatmak isterler. Son derece yanlış olan bu durumdan kaçınmak gereklidir. Sıkılan sivilceler patladığında dağılma alanı artacağından leke kalma olasılığı yüksek olacaktır.

Sivilcelere karşı neler yapılabilir?

  • Kullanılan kozmetik ürünlerine dikkat edilmelidir. Sivilce kremleri gibi sivilce maskeleri de yine kaliteli ürünler arasından tercih edilmelidir.
  • Su konusunda cömert olun ve bol su için. Su cildinizdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.
  • Stresten uzak durun. Pek çok hastalığın tetikleyicisi konumunda olan stres sivilceler içinde ateşleyiciyicilik görevini üstlenmiştir.
  • Duş alma aralığını azaltın. Sıkça duş almaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme