TERLEMEYE KARŞI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Herkesin vücut mekanizması farklıdır. Kimisi çok efor sarf ettiğinde terlemez kimisi ise durduğu yerde terler. Terleyen bir kişi, görüntüsü açısından kendini rahatsız hisseder bir an önce terlemesine çözüm aramak için elinden geleni yapar bazen çare bulsa da çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Ama terleyen bir kişi sağlıklı bir vücuda sahip olarak tanımlanır, terleme vücudunun kendini doğal yol ile serin tutmasıdır ve terlemek, vücudun su, ısı ve tuz dengesini kontrol altında alınmasını sağlar. Ancak aşırı terlemek hastalıkların belirtiside olabilir bu yüzden böyle bir sorununuz var ise öncelikle doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Tıp dilinde ise buna hiperhidrozis yani terleme bozukluğu denilmektedir. Kanser, menopoz, kalp-damar hastalıkları, verem ve psikolojik problemler, felç, omurilik yaralanmaları da terleme belirtilerindendir.

ÖNERİLER;
– Terleyen bir kimse, çok sıcak ve baharatlı alkol, gıdalar, kafein, soğan, sarımsak tüketmemelidir. Onun yerine yeşil yapraklı taze sebzelere ağırlık vermelidir.
– Magnezyum ve B Vitamini terlemeyi önleyen vitaminlerdir.
– Günde 8 bardak su tüketilmedir.
– Her sabah 1 fincan domates suyu içiniz. Domates suyu, antidoksan açısından zengindir ter bezlerinin aktivitesini düzenler.
– Her gün üzüm yiyiniz. Üzüm, vücudunuzu serin tutacaktır.
– Terleyen ayak ve ellerinizi içtiğiniz çayı soğuduktan sonra içerisinde bekletiniz.
– Banyoda son durulama suyuna ada çayı koyunuz.
– Koltuk altlarınızı düzenli olarak elma sirkesi ve karbonat ile yıkayınız ve ya siliniz.
– Sabah akşam birer bardak olarak yeşil çayı tercih ediniz. Birer tutam okaliptüs yaprağı ve ceviz yaprağını yaklaşık olarak 2-2.5 litre suda kaynatın. Onu süzdükten sonra soğuk su ekleyip çok terleyen bölgelerinizi yıkayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme