Varis Nedir Ve Neden Olur?

 

Damar hastalıkları söz konusu olduğunda en ciddi ve ilk akla gelen hastalık varis hastalığıdır. Varis bazı durumlarda tehlikeli olabiliyorken bazı durumlarda da tehlikesiz bir hastalıktır diyebiliriz. Bu ayrımı yapmanın yolu ise problem kılcal damar varisi mi yoksa toplardamar genişlemesi sonucu oluşan varis mi tespit etmek gerekir. Toplardamar genişlemesi sonucu oluşan varisin nedeni kapakçık bozulması ile açıklanır ve tehlikeli bir varis türüdür. Tedavi edilmeyen bu tarz tehlikeli varisler bacaklarda yaralara ve pıhtılaşmalara sebep olurlar. Kılcal damar varisi ise kötü yönde bir stetik görüntü oluşturan ve sebebi tam olarak tespit edilememiş bir hastalıktır. Toplardamar varisi çok tehlikeli bir hastalık olup tedavi edilmezse tehlikeli boyutlara gelmektedir. Toplardamarda 3 mm genişlik ile 3 mm kalınlığında olabilmektedir. Kılcal damar varislerinde ise 1 ile 2,5 mm aralığında kılcal damarlar belirginleşir ve tehlikesizdir. Ancak kötü bir görünüm oluşturmaktadır.

 

Varis Neden Olur?

Kılcal damar varisinin sebebi tam olarak bilinmemekle beraber daha çok kadınlarda görülmesi akıllara östrojen hormonunun ilgisi olabileceğini getirmektedir. Toplardamar varisi ise kapakçıkların bozulması sonucunda damarların genişlemesi ile ortaya çıkar. Toplardamar kapakçığı kısaca kirli kanın geri kaçmasını engelleyen kapakçıklardır. Bu kapakçıklar tek yönlü açıldığı için kirli kanı engellemektedirler.

varis Nedir
varis Nedir

Kısaca tekrar bahsedecek olursak toplardamarlardaki basınç, yüksek miktarda olursa genişlemeye sebep olmaktadır. Basit ifadeyle genişleyen damarlar kızarıklık neticesinde dış ete basınç yaparak yaralara ve pıhtılaşmalara sebep olurlar. Ayakta sabit durmak bu noktada basıncı arttıran unsurlardandır. Dolayısı ile daha çok uzun süre ayakta duran kadınlarda varisin ortaya çıktığı söylenebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki her insan yaşı ilerledikçe varis riskini arttırmaktadır. Varis belirtilerine bu noktada iyi eğilmek gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kılcal damar varisi ciddi bir hastalık olmaması hasebiyle burada size toplardamar varisinin belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. İlk belirti damarların kıvrılmaması ve deri üzerinde belirgin şekilde görünmesidir. Bunun en belirgin sebebi ise kirli kanın gönderilmek yerine damarda tutulmasıdır ve sebebi kapakçıktır. Damarın şişmesi kırmızılaşmasına ve deriye taşmasına sebep olur ve gözle görülür. Kaşıntı en çok karşılaşılan belirtilerden bir tanesidir. Sık yürüyüş yapan kişilerde bu belirtiler az olmaktadır.

Kaslarda spazm ve kasılma da yine varisli hastalarda sık karşılaşılan durumlardandır.

 

Varis Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Varislerin neredeyse tamamına yakını çıplak gözle görüldüğü için kolaylıkla tanılama yapılmaktadır. Yine de tam teşhis için Ultrasonografi ve ve Renkli Doppler yapılması gerekebilir. Burada unutulmaması gereken nokta bu tetkiklerin mutlaka hasta ayaktayken yapılmasıdır. Varis tedavisinde ise varis çorabı mutlaka tedavi seçenekleri arasında tutulmalıdır. Bununla beraber klasik varis ameliyatı ile de tedavi mümkündür. Günümüzde ameliyatlar son tedavi basamağı olarak görüldüğünden ameliyat için son zamana kadar beklenmelidir. Laser enerjisinin uygulanması damar içine ablasyon tedavisi de bir başka tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyofrekans enerjisinin kullanımı ile de aynı tedavi mümkündür. Yine astaya damar içi ablasyon tedavisi uygulanmaktadır. Varis hastalığının tedavisinde köpük tedavisi de uygulanmaktadır ve aslında tek bir tedavi olduğunu söylemek doğru olmaz. Hastalar kendileri için en doğru tedavi şeklini doktorlarından öğrenebilirler. Ayakların varis çorabı ile dışardan baskıya tutulmasıyla iç basınç dengelenir ve ayaklara basınca neden olacak yükler yüklenmez ise damarların genişlemesi durabilir ve hastalık gerileyebilir. Varis toplumumuzda çok sık karşılaşılan bir hastalık olduğundan pek önemsenmemektedir ancak viddi sorunlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme