Yemek Yapmanın püf noktaları nelerdir?

Yemek deyince pek çoğumuzun aklında tüketilen gıdalar gelmektedir. Ancak bu kelime sadece bir gıda demek değildir. Yenilen bir yemeğin tüketilme anı kadar birde öncesinde hazırlık dönemi vardır. Önünüze hazır olarak gelen bir ciğer sotenin nasıl hazırlandığı aklınıza hiç geldi mi? Acaba gerekli hijyen şartları sağlandı mı yada ciğerin kaynağı neresidir? Bunlar gibi aslında pek çok soru araştırma konusu olabilir bir yemekte. Ebetteki bizler birer tüketici olarak her zaman bu soruların cevaplarını alamayabiliriz. Yazımızda yemek açısından bizlerin üzerine düşen görevler ve bir yemek yapımının püf noktalarına değineceğiz.
Yemeğe geçmeden önce hijyen kurallarına dikkat edin

Bu kural günün her saatinde yalnızca yemek sırasında olmasa da en çok yemeğe geçildiği esnada uyulması gereken bir temizlik olayıdır. Siz bir tüketicisi de olsanız yemeği hazırlayan kişi de olsanız bu kurala uymanız gereklidir. İlk olarak ellerinizi sabun ve suyla derinlemesine yıkayın. Sağlığınız ve başkalarının sağlığı için özellikle çiğ gıdalarla elleriniz temas edecekse bu kurala özen gösteriniz.

Yemeğe başladığınızda bir tarifiniz olsun

Ne tür bir yemek yapacağınıza karar verdiyseniz artık malzemeleri hazırlama vakti gelmiştir. İşlemlere başlamadan önce tüm ürünleri tezgâhınızda ya da masanızda hazırlayın. Böylece eksik malzemenizin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Varsa eksiklerinizi bu arada tamamlayın.
Tarifleriniz karmaşık olabilir. Yemek yapma konusunda yetersiz olabilirsiniz. Bu tür durumlarda sizlere tavsiyemiz bir yemek tarifi desteği almanızdır. Bunun için damaktalezzet.com/ adresini kullanabilirsiniz. Bir yemek yapımında en önemli hususlardan bir tanesi oranları doğru ayarlamaktır. Doğru şekilde ayarlanamamış oranlı bir yemekten kimse tat alamaz. Herkes aynı yemeği yapabilir ancak her yemeğin lezzeti bir olmaz. En lezzetli yemek oranlaması doğru yapılmış yemektir. DamaktaLezzet sitesi ile sizlerde bu oranları en basit şekilde ölçeklendirebilirsiniz.

Yemeklerinizi buzdolabında soğutabilirsiniz

Sağlık açısından bir diğer önemli husus soğutma aşamasıdır. Sıcak olarak hazırlanmış ve yenmeyi bekleyen yemekler dış ortamda soğumaya bırakılırsa içerisinde havanında sıcak olmasıyla mikro organizmalar üreyebilmektedir. Bozulan ürünler sofralarınıza hemen kendini belli eder. Hafif bozulmalarda dahi yemeğin tadında değişiklikler oluşacaktır. Ayrıca bozulmanın derecesine göre kişiler üzerinde olumsuz etkiler görülür. Bu sebeplerden dolayı yemekleriniz sıcak dahi olsa soğutmak için buzdolabını kullanabilirsiniz. Böylece soğuyan yemeğin tadında bozulması gerçekleşmez. Bu olay size sadece buzdolabının fazla çalışması olarak yansıyacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme