Yüzdeki Lekeler için Çözüm Önerileri

Cilt konusu, sadece günümüzde değil insanlığın var olduğu günden bu yana ilgiyle takip edilen ve önemsenen bir mesele olmuştur. Bayanlar arasında cilt ve özellikle yüz kısmı pürüzsüz ve canlı görünmelidir. Yüzde oluşan sivilceler, lekeler, yara izleri herkes tarafından bir an önce giderilmesi gereken problemler arasında görülmektedir. Peki, ne türden olaylar ciltte lekeler oluşmasına neden olmaktadır?

Ciltte görülen lekeler Neden Oluşur?

Ciltte, yüzde ve vücudun bazı yerlerinde görülen lekeler hepimiz için birer sorun kaynağıdır. Bu lekeler genellikle ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan lekelerden ve kişinin genetik yapısı gibi sebeplerden oluşmaktadır. Bunların yanında çevresel etkenler ki bunların başında hamilelik, stres kaynaklı sorunlar ve vitamin eksikliği yer almaktadır. Güneş ışınlarına güneş kremi sürmeden maruz kalma da yine cilt üzerine kahverengi tipte lekelenmelere neden olur. Lekeler genellikle zararsız olsada özel olarak yüzde görülenler estetik açıdan bozukluklara sebep olur. Böyle durumla karşılasan kişiler yüzdeki lekeler nasıl geçer sorusunun cevabını aramanın peşine koyulurlar.

Yüzdeki Lekeler Nasıl geçer?

yüzdeki leke
Ciltte, yüzde ve vücudun bazı yerlerinde görülen lekeler hepimiz için birer sorun kaynağıdır.

Vücudunuz üzerinde görülen problemlere karşı çareyi her zaman siz değerli ziyaretçilere belirtiğimiz gibi doktorlarda aramalısınız. Kulaktan dolma eşinizin dostunuzun önerilerini kendiniz üzerine uygulamayınız. Unutmayınız ki her cilt yapısı aynı değildir. Bir başkasına iyi gelen bir yöntem sizin için faydalı olmayabilir. Bu sebeple sizin için en iyi çözüm kararını verecek kişi doktorunuzdur. Doktorunuz yapacağı muayene ardından yüzdeki lekeler için krem önerebilir. Alınacak bu kremler doktorunuzun önereceği şekilde kullanılmalıdır. Bu kremler ciltteki lekelerin tipine göre kullanılmaktadır. Bu yüzden sizin lekenizin kaynağı öncelikle öğrenilmelidir.

Kremler dışında yüzünüz ve cildiniz için doktorunuz size maske önerebilir. Yüzdeki lekeler için maske kullanımı da kremler gibi leke giderici olarak kullanılabilmektedir.

Kremler daha çok yüzdeki çiller ve güneş lekeleri için tercih edilmektedir. İçeriğine göre bu kremlerin bir kısmı cilt üzerinde soyulmalar oluşturarak cildi tazeleme mantığı üzerine işlerler. Ancak birtakım kullanıcı bu durumun yanmalara sebep olduğunu söylemektedir. Özellikle hassas ciltler üzerine bu durum sorun oluşturmaktadır. Bu mantıkla kullanılan kremlerin çiller üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. Ancak yazımızın başında belirtiğimiz gibi krem ya da maske kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılıp görüşü alınmalıdır.

Ciltteki Lekelerden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

  • Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına direk maruz kalmayın. Kendinizi güneşten sakının
  • Cildinizin ihtiyacı olan suyu karşılamaya çalısın. En az 2.5 litre su tüketmeye gayret edin
  • Bolca sebze ve meyve tüketin. Sağlıklı ve düzenli olarak beslenin.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra ve banyo yaptıktan sonra nemlendirin. Yatmadan önce makyajınızı temizleyin. Makyajla uyumayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kalp krizi belirtileri , evde para kazanmanın yolları , kulak mantarı , kolay makyaj ,Borsa Öğrenme